• bilgi@okyanusdent.com
  • 0546 853 79 24

Dişeti kanaması, dişeti iltihabının en önemli göstergesidir. Mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Dişeti iltihabının şiddetine göre diş hekimi tarafından uygulanacak olan tedavinin ardından, hekiminizin önerisi doğrultusunda macun ve gargara kullanabilirsiniz. Ancak, tek başına bu ürünler dişeti kanamasını önlemez.

Cerrahi operasyonun yapıldığı gün dikişli bölgelere dikkat ederek diş fırçalanmalıdır.

Cerrahi sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra yemek yenilebilir. Bu süre yaklaşık 2-3 saattir.

İmplant malzemeleri ile ilgili rapor edilmiş hiçbir yan etki veya hastalık yoktur. İmplant kesinlikle kanser sebebi değildir.

Cerrahi sonrası oluşan şişlikler operasyonun sahasının büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genellikle cerrahinin süresine, kişinin doku hassasiyetine göre değişiklik gösterir. Genellikle önemli bir şişlik olmaz. Morarma çok nadir görülebilir.

Diş sıkmayı engelleyen gece plakları kullanılabilir. Bazı durumlarda çiğneme kaslarına yapılan botoks uygulamaları da etkilidir.

Her diş çekiminde dikiş atılması gerekmez. Bazen yara yerinin büyüklüğüne dişeti dokusunun durumuna göre dikiş atılabilir. Bu da yara iyileşmesini çabuklaştırır.

Her 20 yaş cerrahisi aynı şekilde yapılmadığı gibi iyileşme süresinde de değişiklikler olabilir. Tamamen kemik ile örtülü 20 yaş cerrahilerinde birkaç gün şişlik ve ağız açmada güçlük olabilir. Morarma çok nadir görülebilen bir komplikasyondur.

Çekilmeyen 20 yaş dişleri, çekilen 20 yaş dişinin boşluğuna doğru sarkar ya da alt çenede ise yükselir. Bir zaman sonra o bölgede dişetine zarar verebilir.

20’lik dişin çekim kararı muayene ile verilebilir. Normal bir şekilde sürmüş ve fonksiyonda olan 20 yaş dişlerinin çekimi eğer o bölgeler temizlenebiliyorsa gerekli değildir. Ancak tam sürmemiş 20 yaş dişleri komşu dişlere zarar verebilir ya da ağzın genel durumunu olumsuz etkileyebilir. Bu durumda dişin çekimine karar verilebilir.

Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu da diş çekimi sonrası ağrılı bir iyileşmeye sebep olur.

Diş beyazlatması sonrası ilk günlerde dişler renk değişiklerine hassastır. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca sigaraya ve renkli yiyecek ,içeceklere dikkat edilmelidir.

Diştaşı temizliği ile sigaranın sebep olduğu renklenmelerin çoğu temizlenebilir.

Sigara kullanımına ilk günlerde dikkat etmek gerekir.

Hamilelikte dişeti iltihabı şiddetlenir. Mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Bu durum gebelik boyunca gittikçe şiddetlenebilir. Basit temizlik işlemleri ile kontrol altında tutulabilir.

Riskli olmayan tedaviler özellikle ikinci trimesterde (4.- 6.aylar) yapılabilir.

Dişipi doğru kullanıldığı sürece zarar değil, fayda sağlar.

Dişipi kullanırken oluşan kanama o bölgelerin iyi temizlenmediği durumlarda görülür ve iltihabın göstergesidir.

Diştaşı temizliği ağrıya sebep olmaz.

Diştaşı temizliği ağız sağlığı açısından çok gereklidir. Taşların temizlenmemesi dişlere ve dişetlerine zarar verir.

Düzenli ve doğru teknikle diş fırçalanırsa, diş ipi ve arayüz fırçası da kullanılırsa diştaşı oluşumu engellenebilir.

Bakteri plağı fırça ile ulaşamadığımız arayüzlerde de birikir. Bu bölgeler diş ipi ya da arayüz fırçası ile temizlenmelidir.

Ağız kokusunun en yaygın sebebi diştaşına bağlı oluşan dişeti iltihabıdır.Düzenli diş fırçalamamak ve diş çürükleri de ağız kokusu sebebidir. Tam sürmemiş 20 yaş dişlerinin etrafında biriken plağın temizlenmesi çok güç olduğu için de kötü bir kokuya sebep olur.

Evet,edilebilir.Çene kemiğindeki erime dişlerin tedavisine engel değildir. Hatta bazen çene kemiğindeki erimenin tedavisi için de dişlerin tedavi edilmesi şarttır. Ama çene kemiğindeki erime için de dişeti hastalıkları uzmanı sizi görmeli.

Evet.Ön dişler arka dişlerden küçük olduğunda boyut farkına göre çeşitli malzemelerle (kompozit dolgu ( bonding ) , yaprak porselen veya full porselen kaplamalar ) ön dişler büyütülerek daha estetik bir görüntü sağlanabilir.

Evet.Ön dişlerdeki küçük miktardaki aralıklar kompozit dolgularla (bonding), daha fazla miktardaki aralıklar ve dişlerde çürüklerin , eski sağlıksız dolguların da var olduğu durumlarda porselen laminelerle, daha ileri durumlarda full porselen kuronlarla kapatılabilir.

Kanal tedavisi çok büyük bir oranda 1 yahut 2 seansta biter. Sadece dişte akut enfeksiyon varsa (apse ), ateş , halsizlik gibi sistemik belirtiler görülüyorsa kök kanallarının içerisine daha uzun süreler kalacak dezenfektan ilaçların konması gerekebilir. Böyle durumlarda da 3-4 seansda biter.

Kanal tedavisi yapılan dişiniz ağrıyorsa önce hekiminize görünmelisiniz. Çünkü bazen kanal tedavisi yapılan dişin yanındaki yada karşıt çenedeki dişlerden aynı tarafta olanlardan biri ağrıyor olabilir. Diş hekiminiz muayenede ağrı kaynağını kanal tedavili dişiniz olarak belirler ise kanal tedavisi tekrarından diş çekimine kadar olan tedavi yöntemlerinden size uygun olanı seçip uygulayacaktır. Diş hekiminize gidene kadar olan süre içerisinde ağrıyan dişinizin olduğu tarafla sert gıdalar yememeli, dişe yada diş etine hiçbir madde koymamalısınız.

Diş beyazlatmada kullanılan maddeler dişlere zarar vermez. Diş yapısındaki renkleşme yapan pigmentlere etki ederek diş renginin açılmasını sağlarlar. Böylece diş hekiminin kontrolünde yapılan bir beyazlatma işleminde dişler zarar görmez.

Dişlerin minelerinde var olan yapısal defektler ,gelişim bozuklukları,diş sıkma gıcırdatma tırnak yeme gibi parafonksiyonel alışkanlıklar nedeniyle dişlerde oluşan kırılmalar sebepleri belirlenip tedavi edilmelidir. madde kaybının boyutuna göre çeşitli yöntemler uygulanabilir.

Yaprak porselen hemen hemen her hastaya uygulanabilmektedir. Diş gıcırdatma,tırnak yeme, kalem ısırma gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olan hastalara uygulanmaları sınırlıdır. Bu parafonksiyonlar ve çenelerinizinizin kapanış biçimi değerlendirilerek karar verilir.

Yaprak porselenler ile, dişlerden çok az madde kaldırılıp (0.3-0.5 mm) veya hiç kaldırılmadan yapılmaları nedeniyle dişin doğal renklerine çok yakın protezler elde edilebilir.

Diş protezlerini gece çıkarmak gereklidir. Gece boyunca ağızda tükürük salgısı azalır. Protezin de ağızda tutulması ile çeşitli mantar hastalıkları oluşabilir.

Diş protezleri hergün çıkarılıp sabun ve bir fırça yardımıyla temizlenmeli, geceleri takılmamalı, belirli aralıklarla da temizleyici tabletler ile bakımları yapılmalıdır.

Diş eti hastalıkları, eski uyumsuz protezler, altında çürük oluşmuş yada kırık dolgular , dildeki çeşitli hastalıklar ağız kokusu sebebi olabilir.Diş hekimi muayenesinde bir sebep bulunamazsa KBB ve Dahiliye doktorlarına gözükmek gerekebilir.

Lokal anestezi uygulaması genel anestezi komplikasyonlarının hiçbirini göstermez. Uygulama alaninı etkiler ve kullanılan ilacın belli bir yarılanma ömrü olduğu için kısa süre sonra vücuttan tamamen atılır. Hasta bilinçlidir ve tedavi sonrası koltuktan rahatlıkla kalkıp günlük hayatına dönebilir.

Lazerle yapılan cerrahi işlemlerde hafif şiddette ağrı olabilir. Bu sebeple az miktarda anestezi kullanımı gerekebilir. Diode lazer ile yapılan cerrahi işlemlerde kanama olmaz.

Çekilen dişin enfeksiyon yoksa, kemik yapısına bağlı olarak aynı seansta çekim yerine implant yerleştirilebilir.

Gömülü bir yirmi yaş dişinin sorun çıkarıp çıkarmayacağı önceden kestirilemez. Ancak sorun belirdiğinde tedavi, sorunsuz dişlere oranla daha ağrılı ve daha komplike olabilir. Gömülü yirmi yaş dişinin enfeksiyonunun en sık sebep olduğu rahatsızlıklar ağrı, çene köşesinde şişlik, ağız açıklığında kısıtlılık ve yutkunmada zorluktur.

Tel takmadan bazı hareketli apereylerle lokalize küçük çapraşıklıklık düzeltilebilir.

Genel olarak ağrılı değildir ancak tellerin aktive edildiği seanslarda bazı vakalarda hafif ağrı olabilir.

Artmaz. Diştaşı birikimine neden olan sebepler düzeltilmezse yeniden diştaşı oluşur.

Bakteri plağı hasta tarafından iyi temizlenemezse diştaşına dönüşeceğinden tekrar temizletmek gerekebilir.

Sağlıklı dişeti kanamaz. Kanama dişeti iltihabının ilk belirtisidir.

Diştaşı oluşumunun temel sebebi hergün biriken bakteri plağının iyi temizlenememesidir.Etkili fırçalama ve diş ipliği kullanımına rağmen diştaşı oluşuyorsa o zaman tükrük içeriği,genetik gibi faktörlerden söz edilebilir.

Ağzınızı yakmayan, aşındırıcı miktarı düşük, en az 2-3 dakika diş fırçalamanıza yardım edecek herhangi bir macun olabilir.

İlaç, dişeti iltihabını geçici olarak baskılar, ancak tedavi etmez. Mutlaka mekanik tedavi gerekir(diştaşı temizleme, cerrahi operasyonlar gibi).

Bakteri plağı, diştaşı, dişeti iltihabı, ağızda kötü koku bırakan yiyecekler, bazı sistemik hastalıklar ağız kokusuna neden olur.

Ağızda çürük, enfeksiyonlu diş, dişeti çekilmesi, dişerde kırık çatlak yoksa dişhekimi muayenesi sonrası uygun görüldüyse dişlere zarar vermez.

Renklenmenin derecesine ve tipine bağlı olarak iki ya da üç ton beyazlayabilir.

Amalgam dolgularla ilgili birçok çalışma mevcuttur ancak kansere neden olduğuna dair kesin bir bulgu elde edilemekle beraber birçok gelişmiş ülkede kullanımdan çıkarılmıştır.

Dolgularda kırık, çatlak, kararma, aralanma olduğunda dolgu altında çürük tespit edildiğinde değiştirilmesi gerekmektedir.

Kök kanal tedavisi hem hekim hem de hasta açısından sabır ve özveri gerektiren bir tedavidir. Hekimin en önemli görevi, işlem sırasında hastasını mümkün olduğu kadar rahat ettirmek ve ağrı duymasını önlemektir. Bu nedenle hekimin gerekli gördüğü durumlarda tedavi öncesi söz konusu diş ve çevresine anestezi uygular. Elde edilen uyuşukluk sayesinde hasta hiçbir ağrı duymaz ve hızlı bir şekilde tedavi tamamlanır. 

Çoğunlukla kanal tedavisi yenilenerek, varsa hata giderilerek çözüme ulaşılır. Eski kanal dolgusu çıkarılır, dişin kanalı tekrar şekillendirilerek temizlenir, ilaçlanır ve yeniden doldurulur. Eğer bu işlemle de sonuç alınamıyorsa 'kök ucu rezeksiyonu' adı verilen cerrahi müdahale uygulanır. Bu işlem sırasında diş köküne ulaşılır; bu bölge ve çevresi cerrahi olarak temizlenir ve kapatılır. Çok köklü dişlerde enfekte kök çıkarılır. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamıyorsa; o dişin çekimi uygun görülebilir. 

Normalde dişleri sıcak, soğuk, ekşi ve tatlı gibi dış etkilerden mine tabakası korur. Erozyon, abrazyon veya çürüğe bağlı olarak mine kaybedilmiş ise iç tabaka olan hassas dentin tabakası açığa çıkar. Dentinde uyaranları ileten sinir uçları bulunur ve bu nedenle hassasiyet hissedilir.

Erken dönemlerde, piyasada bulunabilen koruyucu ve hassasiyet giderici diş macunları yararlı olabilir. Yeterli etkinin sağlanabilmesi için uzun periyotlar süresince kullanılmaları gerekir. Eğer erozyon / abrazyon / çürük kavitesi mevcut ise dolgu yapılması gereklidir. 

Sizi Arayalım

Randevu Formu
Adres
Röntgen Gönder Röntgen Gönder
Telefon


Detaylı bilgi almak ister misiniz?